Carlos Rodrigo

Father · Husband · Data specialist

Riddles

Inspired by the puzzles from Jane street, I intend to gather riddles and puzzles on this page.
Click on the triangles below to get the answer.


A ball and a bat cost $1.10; the bat is $1 more expensive than the ball. What is the price of each item? If the ball costs 10 cents, then the bat would cost $1.10, which would bring the total to $1.20. The correct answer is that the ball costs 5 cents and the bat $1.05.